De ruggengraat van het verbinden. Werken met termen

  • Maandag 17 november 2025

  • Anatomiegebouw, Utrecht

  • 10.00 - 18.00 uur


W

Werk je met termenbronnen? Dan weet je: kiezen is soms lastig. Op deze studiedag hoor je welke termenbronnen je kunt gebruiken – en wat je doet als je een term mist.


Wat kun je verwachten

AAT, GTAA, CHT, NTA, IED — als je met erfgoeddata werkt, heb je deze termenbronnen vast voorbij zien komen. Termen zijn de ruggengraat van het verbinden van digitaal erfgoed. Maar hoe weet je welke termenbronnen je moet gebruiken? En wat doe je als je term er gewoon niet tussen staat?

Je krijgt een overzicht van de belangrijkste termenbronnen in het erfgoedveld. Welke zitten al in het Termennetwerk, welke komen er nog? En hoe gaat het Termennetwerk om met overlap?

Praktijkvoorbeelden laten zien hoe je een keuze maakt en hoe je die termenbronnen in je systeem gebruikt. Er is genoeg ruimte om met collega’s te sparren over waar je tegenaan loopt. En wat je doet als je een term mist: hoe pak je de ontwikkeling van nieuwe termen aan?

Voor wie

Deze studiedag is voor iedereen die met collecties werkt en ze wil delen — van archieven en musea tot historische verenigingen, bibliotheken en samenwerkingsprojecten rond digitaal erfgoed.

Wat neem je mee

Je krijgt een helder beeld van de termenbronnen die er zijn én hoe je de juiste kiest voor jouw collectie. Door termen slim toe te passen, wordt je collectie beter vindbaar én verbonden met die van anderen.

Programma

10.00 – 10.30 uur: Inloop

10.30 – 12.30 uur: Plenair programma

  • Inleiding en overzicht van het landschap (Ruben Schalk, Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed)
  • Termenbronnen van het RKD (Danny Eijsermans, RKD)
  • Ontwikkeling van een termenbron: de Vrouwenthesaurus van Atria (Onessa Novak, Atria) en de Thesaurus Genocide en Grootschalig Geweld van het NIOD (Annelies van Nispen, NIOD)
  • Resultaten enquête gebruik van termenbronnen bij archieven (Ellen Fooij, Regionaal Archief Nijmegen)

12.30 – 13.30 uur: Lunch

13.30 – 16.30 uur: Werksessies in 2 rondes, keuze uit:

  • Workshop 1 Beginnen met termen
  • Workshop 2 Werken met termen in de praktijk
  • Workshop 3 Termen(bronnen) toevoegen

16.30 – 17.00: Plenair programma

  • Hoe gaan we verder?
  • Vrolijke afsluiting

17.00 Borrel

Gerelateerde evenementen

WO2Net-themabijeenkomst: Erfgenamen van de Tweede Wereldoorlog

De laatste ooggetuigen verdwijnen. Hoe werken hun verhalen en trauma’s door in volgende generaties? WO2Net organiseert een themabijeenkomst over erfgenamen.

Themabijeenkomst

Donderdag 13 november 2025

Gevangenismuseum Veenhuizen

11.30 - 17.00 uur

Zichtbaar