Werelddag van de digitale duurzaamheid 2025

  • Donderdag 6 november 2025

  • Kanaal30, Utrecht

  • 10:00


O

Op de Werelddag voor digitale duurzaamheid, de eerste donderdag van november, zetten organisaties overal ter wereld de schijnwerpers op het toekomstbestendig toegankelijk maken van digitale collecties. Op deze dag verken je in Utrecht hot topics zoals AI en cybersecurity. Ook hoor je hoe je multimediabestanden als podcasts, VR, 3D-bestanden en sociale media archiveert.


Nieuw in digitale duurzaamheid?

Sluit dan aan bij het webinar op 6 november van 12 – 15 uur. Van documenten op servers tot fotocollecties op cd’s: als organisatie bewaar je digitale data op allerlei plekken. Maar hoe zorg je ervoor dat het toegankelijk blijft in de toekomst? Op de Werelddag voor digitale duurzaamheid organiseert het praktijknetwerk Start2Preserve een webinar om je als starter op weg te helpen. Schrijf je in.

Waarom bewaren?

Het thema van de Werelddag voor digitale duurzaamheid 2025 is Why Preserve? (Waarom bewaren?). Dit nodigt professionals uit om na te denken over het belang van digitale duurzaamheid en hoe je dit overbrengt aan collega’s en je organisatie.

Alvast een paar programmaonderdelen uitgelicht:

  • AI: van hype naar realisme / Daniël Steinmeier (KB) en Julia van der Knaap (IISG) – De belofte van AI is overal: AI gaat ons werk leuker en efficiënter maken en geeft ons meer tijd voor inhoud. Maar ook is er de angst dat AI slimmer wordt dan de mens of ons overbodig maakt. Deze verwachtingen – ook binnen het werkveld van preservering – verbloemen de echte AI-vraagstukken die spelen, zoals bias en gebrek aan aansprakelijkheid. Hoe ga je van hype naar realistisch denken over AI? In deze sessie gaan Daniel en Julia, samen met de toehoorders, hierover in gesprek.
  • Het preserveren van VR-ervaringen uit het theater: een paneldiscussie / met o.a: Gaby Wijers (LI-MA), Wytze Koppelman (Beeld & Geluid), Marijke Hessels (techdramaturg) – VR (Virtual Reality) maakte de afgelopen jaren een opmars. Zo ook in het theater. Makers experimenteren erop los met immersieve ervaringen. Maar wordt er ook gekeken naar het duurzaam bewaren van deze werken? Theater is als vluchtige kunstvorm al moeilijk te preserveren, laat staan met de razendsnelle ontwikkelingen in de software en hardware voor VR. Makers en archiefinstellingen bespreken in een paneldiscussie wat er bij het duurzaam preserveren van immersieve VR-ervaringen komt kijken.
  • Het verleden in 3D verzekerd voor de toekomst / Tijm Lanjouw (UvA) en Simon Saldner (DANS) – Vanuit het project PURE3D presenteren het 4D Research Lab (UvA) en DANS samen een 3D-reconstructie van drie historische periodes van Vlooienburg, de huidige Waterloopleinbuurt in Amsterdam. Daarbij is gebruikgemaakt van cartografisch, archeologisch en architectuurhistorisch onderzoek. Maar hoe maak je 3D-content duurzaam toegankelijk? DANS nam dit onderdeel op zich en stelde hiervoor richtlijnen op. Aan de hand van deze concrete casus worden uitdagingen en oplossingen besproken voor het preserveren van 3D content.
  • Hoe linked data verspreide archieven Kasteel Amerongen herenigt / Annelot Vijn (Het Utrechts Archief) – Het Utrechts Archief heeft samen met Regionaal Archief Zuid Utrecht en Kasteel Amerongen een prototype zoekomgeving ontwikkeld op basis van linked data en duurzame identifiers. Doel was te onderzoeken of drie verschillende collecties op een publieksvriendelijke manier konden worden verbonden en gepresenteerd. Aan de hand van dit project laat Annelot zien wat er nodig is om historische verspreide bronnen weer digitaal samen te brengen.
  • Cybersecurity en digitale preservering: stel je digitale toekomst veilig / Rebecca Prinsen (Nationaal Archief), Gijs Meijer (DEN) en Ernst van Velzen (Eye Filmmuseum) – Ontdek hoe je jouw organisatie digitaal duurzaam en weerbaar maakt tegen cyberdreigingen. In deze interactieve sessie delen experts verrassende inzichten en een krachtige casus die aantonen waarom cybersecurity en digitale preservering onlosmakelijk verbonden zijn. Vertrek met concrete handvatten om direct aan de slag te gaan en je digitale toekomst veilig te stellen.
  • Podcasts – het bewaren waard / met o.a. Jasper Snoeren (Beeld & Geluid) – Een verkenning van de wereld van de podcast, hét digitale medium bij uitstek. Hoe steekt die wereld in elkaar? Hoe vinden podcasts hun weg naar luisteraars én naar archieven? Waarom is het belangrijk om ze te bewaren? Welke uitdagingen kom je daarbij tegen? En hoe kun je deze oplossen? Je ontvangt handvatten om relevante podcasts toe te voegen aan je eigen collectie.

Het complete programma wordt binnenkort bekendgemaakt.

Live verbinding met collega’s in België en Nieuw-Zeeland

Via een livestream sluiten we tijdens de Dag even aan bij onze Vlaamse collega’s. Ook maken we verbinding met iPRES 2025 in Nieuw-Zeeland, de belangrijkste internationale conferentie voor digitale preservering.

Gerelateerde evenementen